درب ملامینه چیست

درب ملامینه از ورق های اچ پی ال و یا همان ورق های ملامینه ساخته می شوند. این ورقه ها در واقع ورق های اچ دی اف هستند که یک لایه نازک کاغذ کرافت روی آن کشیده می شود. این درب ها در بازار به نام  درب ملامینه شناخته و در مدل ها و رنگ های مختلف تولید و روانه بازار می شوند. برای خرید انواع درب ملامینه می توانید از محصولات راشا درب بازدید بفرمایید. جدیدترین و ارزان ترین مدل های درب داخلی و درب ملامینه در فروشگاه ما موجود می باشد.

قیمت درب ملامینه اتاق خواب

قیمت درب ملامینه بسته به نوع روکش درب و ابعاد آن متغییر است. ساخت این درب هل به این صورت است که روی درب خام ورقی کشیده می شود به نام hdf که با دستگاه مورد نظر و گرمای ۱۱۰ درجه به ورق دیگری که hpl می گویند تبدیل می شود. با توجه به مقاوم بودن رطوبت بالای این درب ها، رویه درب ملامینه به هیچ وجه بر اثر رطوبت یا ضربه یا سایر عوامل آسیب نمی بیند.

روکش ملامینه ومزایای آن

در ایران روکش های ملامینه با 23% ( سهم مصرف به کل ) بیشترین استفاده را نسبت به سایر روکش ها دارند. به علت مشکل بودن و تخصصی بودن پروسه روکش کاری ملامینه و نیز بعلت سرمایه گذاری بالا و مهمتر از آن ارزش افزوده ی بالای آ ن معمولا کارخانجات ام دی اف MDF جهان دارای خطوط روکش ملامینه بوده و انواع ام دی اف MDF ملامینه را نیز عرضه می کنند.
در این روش تنوع ام دی اف تولیدی نیز بالا می رود. در سطح جهانی روکش های ملامینه بیشترین و وسیع ترین دامنه مصرف را در بین سایر روکش ها دارند و در مصارف عمومی و تقریبا تمامی مصارف روکش کاری سطوح مورد استفاده قرار میگیرند.
تفاوت قابل توجه بین  MDF ملامینه و نئوپان ملامینه در این است که لبه های ام دی اف ملامینه قابل ماشین کاری است که می توان پس از ماشین کاری و فرم دهی و پروفیل کاری، لبه های آن را با نوارهای From Soft لبه چسبانی کرد. دارا بودن تمام امکانات تزئینی و نیز مقاومت مناسب روکش ملامینه در برابر رطوبت، آب، حرارت، سایش و .... دامنه وسیعی ار کاربرد های متنوع را برای ام دی اف با روکش ملامینه می توان در تمام استفاده ها به صورت عمومی در مبلمان اداری و منزل، دربها و بدنه کابینت، لوازم اتاق خواب، رکوب دیوار و ... استفاده کرد.

 

روکش ملامینه پرکاربردترین نوع روکش درب داخلی 

از روکش ملامینه همچنین نوار لبه چسبانی نیز تولید می کنند که هماهنگ با سطح در لبه ها چسبانده می شود. در واقع می توان گفت پُر کاربردترین نوع روکش ها، نوع ملامینه می باشد و از نظر قیمت بسیار مناسب و قابل رقابت با سایر انواع روکش ها می باشد.
روکش کاری با روکش ملامینه روی ام دی اف بسیار متداول بوده و معمولا بسیاری از کارخانجات بزرگ جهان دارای خطوط روکش ملامینه هستند.  کار با ورق های روکش شده با روکش ملامینه به نسبت روکش های اچ پی ال HPL آسان تر است. این نوع روکش پُر کاربردترین نوع روکش مخصوصا درصنعت ام دی اف MDF است.

درب داخلی ملامینه,درب اتاقی ملامینه

مزایای روکش ملامینه

  • مقاومت مناسب روکش ملامینه در برابر رطوبت
  • مقاومت در برابر حرارت وسایش
  • هماهنگ بودن رنگ لبه های چسبانده شده با سطح رویه
  • قیمت مناسب وتنوع در طرح و رنگ

معایب روکش ملامینه

مقاومت بالایی در برابر مواد قلیا یی و اسیدها ندارند
تمام سطوح آن به صورت یکپارچه نیست ولبه های آن از جنس دیگری است
روکش ملامینه نسبت به روکش اکریلیک و درب روکش پی وی سی PVC براق و شفاف نیست. برای مشاهده محصولات درب پی وی سی کلیک کنید.

درب اتاق HPL با روکش ملامینه چگونه دربی است؟

ورق های HPL که در صنعت درب به کار گرفته می شوند در حقیقت ورق های اچ پی ال می باشند که ورق نازکی از کاغذ کرافت بر روی آنها پرس شده است. به همین خاطر بهترین نامی که می توان برای این نوع درب ها انتخاب کرد درب های ملامینه یا به عبارت دقیق تر درب های اچ پی ال است. بر این اساس باید گفت تنها قسمتی از درب ملامینه که خواص HPL را دارد سطح رویی آن است. به دلیل خواص خوب روکش های اچ پی ال از جمله عایق رطوبتی بودن آنها رویه این درب ها به هیچ وجه بر اثر رطوبت دچار صدمه نمی شود و چنانچه جنس مرغوب آنها به کار گرفته شده باشد رنگ آنها تا سالیان متمادی بدون تغییر باقی خواهد ماند.

مزایا و معایب استفاده از درب اتاق اچ پی ال با روکش ملامینه

استفاده از درب اچ پی ال با روکش ملامینه که در حقیقت همان درب اچ دی اف همراه با روکش ملامینه است نسبت به برخی دیگر از درب ها مزایای خوبی دارد. یکی از مزایای خوب این نوع از درب اتاق، ارزان تر بودن آن است چون به دلیل برخورداری از روکش ملامینه نیازی به رنگ آمیزی ندارد و از این بابت هزینه ای به آن تعلق نمی گیرد. مزیت دیگر این درب ها تولید آنها با سرعت بالا می باشد به همین دلیل می توان از آنها در هنگام اجرای پروژه های انبوه سازی ساختمان ها بهره برد زیرا در بازه زمانی کوتاه تری قابل تحویل هستند.
اما یکی از عیوب این نوع از درب اتاق کیفیت پایین تر آن نسبت به درب HDF، ام دی اف غیره است. عیب دیگری که در رابطه با درب های اچ پی المطرح می شود این است که از آنجایی که دور تا دور این درب ها از چوب می باشد و روی آنها هیج روکشی قرار ندارد در صورتی که آب به قسمت چوبی درب بالاخص به زیر آن نفوذ نماید چوب این رطوبت را به خودش جذب می کند و با گذشت زمان موجب ورم کردن درب می گردد. برای حل این مشکل می بایست دور تا دور این گونه درب ها بالاخص قسمت زیر آنها را با رنگ به خوبی پوشش دهیم. همچنین می توان از فروشنده درخواست کرد قسمت زیر درب را به کمک رزینABS پوشش دهد.

ویژگی های صفحات اچ پی ال:

•    مقاومت در برابر آب: صفحات HPL در تماس مستقيم با آب و رطوبت کاملا مقاوم بوده از اينرو جنس ايده آل براي محيط های نمناک است.
•    سهولت شست و شو: به سبب عدم جذب آب لک نمی شود و در صورت شست و شو براحتی تميز می گردد. و مواد تميز کننده معمولی بر آن بی تاثير است.
•    استحکام: ترکيب مقاومت خمشی و قابليت ارتجاعی در ساخت صفحات اچ پی ال مايه مقاومت مطلوب آن در مقابل ضربه و ... گرديده است.
•    بهداشتی بودن : پايه فنوليک و درجه حرارت بالا و فشار زياد در ساخت صفحات اچ پی ال سبب مقاومت آن در مقابل اغلب مواد شيميايی و آتش گرديده و محيط نامناسبی برای رشد باکتری ها محسوب می شوند.
•    خراش ناپذيری: لايه نهايی سخت روی صفحات اچ پی ال مقاومت خوبی در مقابل خراشيدگی از خود نشان می دهد.


آیا درب داخلی ملامینه کاملا ضد آب است؟

خیر ، درب HPL در حقیقت ورق HDF است که یک لایه ملامینه روی آن پرس شده است و با توجه به اینکه کلاف درب از چوب است و روی آن روکشی نیست ، در صورت نفوذ آب به چوب ، چوب آب را جذب کرده و به مرور زمان رطوبت از پشت ورق ملامینه به HDF زیرین می‌رسد. بنابراین حتما باید دور تا دور درب خصوصا زیر درب به خوبی با رنگ پوشش داده شود. البته برای اطمینان بیشتر، می توان قسمت زیرین درب ملامینه را با رزین ABS که در ساخت درب ضد آب ABS استفاده می شود یا رنگ های شافن پوشش داد.
برخی از تولید کنندگان درب های ملامینه دور تا دور درب ملامینه را با ورق های ضدآب ABS پوشش می دهند که باعث افزایش مقاومت درب ملامینه در برابر رطوبت خواهد شد ، اما به دلیل عدم همخوانی ورق ملامینه و ABS از نظر ظاهری ، نتیجه کار ، زیبایی لازم را نخواهد داشت. چنانچه از نظر مشتری ، ضدآب بودن درب ، اهمیت زیادی داشته باشد ، بهتر است از درب ABS استفاده شود. البته همانطور که ذکر شد ، با استفاده از رزین ای بی استنها در قسمت زیرین درب اچ پی ال و رنگ کردن چوب قسمت کناری و بالای درب به مقاومت خوبی در برابر رطوبت دست پیدا خواهیم کرد و همین میزان کفایت می‌کند.
به جای ورق ام دی اف از ام دی اف نیز می‌توان استفاده کرد. از ام دی اف سه میلیمتر با روکش کاغذی و ملامینه معمولا برای ساخت درب کمد دیواری استفاده می‌شود و ام دی اف8 و 16 میلیمتر روکش ملامینه در ساخت درب پارتیشن بندی اداری استفاده می‌شود. هر چند استفاده از این ورق برای ساخت درب اتاق و یا سرویس بهداشتی نیز مشکلی ایجاد نمی‌کند ، اما به لحاظ هزینه و کیفیت جایگزین مناسب‌تری نیز وجود دارد که از آن جمله می‌توان به درب اچ پی ال اشاره کرد.

منبع : درب امن