آشنایی با درب ضد حریق و انواع آن

درب ضد حریق به درب هایی گفته می شود که در مقابله حریق و انتشار آتش به مکان های دیگر ساعت های زیادی مقاومت می کند. این درب ها از شعله ور شدن آتش و انتشار آن به مکان های دیگر جلوگیری می کنند. درب های ضد حریق بر اساس مکان مورد استفاده از متریال مختلفی ساخته می شوند و ساختار متفاوت آن ها موجب شده تا این درب ها مقاوم در برابر حرارت و شعله آتش باشند. چهار چوب و روکش درب هر دو از فولاد بوده و از ورق آهن و پشم سنگ و پوشش رنگ نسوز و یراق آلات ساخته می شود. لاستیک درزگیر نسوز اطراف در را احاطه کرده و از وارد شدن دود سمی و حرارت جلوگیری می کند. عمده استفاده این درب های بیشتر در پاگرد ها و پله های اضطراری می باشد. از انواع درب ضد حریق می توان به این موارد اشاره نمود:

  • در ضد حریق چوبی
  • درب ضد حریق فلزی
  •  درب ضد حریق شیشه خور
  • درب ضدحریق دو لنگه تک باز شو
  • درب ضدحریق تک لنگه شیشه خور

درب ضد حریق از نظر کاربرد:

درب های ضد حریق را می توان از لحاظ کاربرد به دسته بندی متعددی تقسیم بندی نمود:

  1. درب های خروج اضطراری برج های مسکونی و اداری
  2. درب مخصوص نیروگاه برق
  3. درب بیمارستانی
  4.  درب خزانه ها و انبار

درب ضد حریق فلزی

از محبوب ترین مدل های درب مقاوم در برابر آتش می توان به درب های ضد حریق فلزی اشاره نمود. درب ضد حریق فلزی به دلیل داشتن ضخامت بالا امکان نصب بروی چارچوب ساده فلزی را نخواهد داشت. براساس رطوبت موجود در ساختمان ورق های فلزی از جنس گالوانیزه و ورق روغنی مورد استفاده قرار می گیرد. داخل درب های فلزی از پشم سنگ برای جلوگیری از انتشار آتش استفاده می شود. عرض چارچوب ها در ۱۰۰و ۱۱۰ و ۱۲۰ طراحی میشوند و عرض مفید بازشو ها ۲۰ سانت به دلیل چارچوب ها می باشد. درب ضد حریق فلزی در ساختمان هایی که ارتفاع آنها کمتر از بیست و سه متر است باید مطابق با استانداردهای تایید شده در آتش نشانی و تاییدیه سازمان نظام مهندسی استفاده شود و برای ساختمان هایی که ارتفاع آن ها بالای بیست و سه متر است باید مطابق با استاندارهای UL دار عمل کرد. نصب و رگلاژ درب ضد حریق فلزی با جوشکاری انجام میشود. درب های فلزی دارای رنگ های مختلفی می باشند.

قیمت درب ضد حریق راه پله

 در راه پله ها و فاصله بین طبقات می توان درب ضد حریق را نصب نمود، این درب به درب فرار و یا درب راه پله معروف است و کاربرد آن ها جلوگیری از انتقال آتش در زمان حریق به سایر طبقات ساختمان و حفظ جان ساکنین آپارتمان ها با کمک این درب ها می باشد. ابعادی که برای درب فرار در آپارتمان ها مورد استفاده قرار میگیرد، 110*205 است. اما اگر قوانین تغییر پیدا کند و یا شما به درب با ابعاد بزرگتر و یا کوچکتری نیاز داشته باشید می توانید درب را با اندازه دلخواه سفارش دهید. قیمت درب ضد حریق راه پله را می توانید از طریق تماس با راشا درب استعلام بگیرید.

درب های ضد حریق شیشه خور

درب ضد حریق شیشه دار معمولا برای ساختمان های پرتردد و مکان های عمومی مانند بیمارستان ها کاربرد دارند. استفاده از درب های ضد حریق شیشه ای در مکان هایی مانند مجتمع های مسکونی که رفت و آمد کمتر است صرفه اقتصادی ندارد. درب ضد حریق شیشه خور در اکثر موارد برای اتاق های سرور و کارخانجات و یا مراکز تولید و مکان های حساس به کار میرود. شیشه های استفاده شده در درب های ضد حریق نسوز می باشند و در هنگام ساخت این درب ها باید برش مخصوصی بر روی ورق های انجام شود. همچنین  نوارهای نسوز در کنار شیشه درب با دقت بالایی نصب می شود. این نوار ها باید از انتشار دود به نقاط دیگر ساختمان جلوگیری کنند.

منبع: راشا درب